Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Namysłowski "Grzybek" i wyspy nad Widawą przechodzą aktualnie modernizację. To będzie jedna z większych atrakcji turystycznych [ZDJĘCIA]

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
To kolejna duża inwestycja w gminie Namysłów.
To kolejna duża inwestycja w gminie Namysłów. UM Namysłów
Nie brakuje dużych inwestycji w gminie Namysłów, ale na tą mieszkańcy czekali długo. Aktualnie trwają prace w ramach zadania pod nazwą "Utworzenie Centrum Bioróżnorodności nad rzeką Widawą w Namysłowie". Jak informuje burmistrz Bartłomiej Stawiarski, ta inwestycja da miastu nowe miejsca rekreacji, wypoczynku i ciekawej edukacji.

Stary „Grzybek”, z którym wielu namysłowian ma pozytywne skojarzenia, był konstrukcją "na tamte czasy", wykonaną z nietrwałych materiałów. Po modernizacji to miejsce będzie nowoczesne i nabierze nowego blasku.

- Park i okolice stawu staną się symbolem pozytywnej zmiany, jaką przechodzi miasto. A my - mieszkańcy możemy stworzyć jego nową historię - nowoczesnej, otwartej przestrzeni, dla wszystkich - młodszych i starszych, atrakcyjnego miejsca spotkań, wspólnego spędzania wolnego czasu i edukacji. Liczę na to, że namysłowianie będą chcieli razem pisać tę nową historię i że ta pięknie ukształtowana przestrzeń da Państwu wiele radości – mówi Bartłomiej Stawiarski Burmistrz Namysłowa.

Obecnie trwają prace przy utworzeniu ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych przy których powstanie łącznie 8 stanowisk ekspozycyjnych w formie siedzisk zintegrowanych z oświetlonymi gablotami w kształcie płatków zewnętrznych kwiatu. Ponadto dokonano rozbiórki istniejącej altany ogrodowej (tzw. "Grzybka") i wykonano konstrukcję pod nowy obiekt audytorium – zielonej klasy.

Obecnie trwają również pracę polegające na posadowieniu dwóch pomostów obserwacyjnych nad stawem przy ul. Mariańskiej. Projekt przewiduje także wykonanie nad ciekiem wodnym, nowego mostku dla pieszych jako przedłużenie ścieżki z zieleńca nad staw. Zamontowane zostanie 5 stanowisk edukacyjnych z opisami gatunków diagnostycznych prezentowanych siedlisk ceiku wodnego i stawu. Wyremontowana także zostanie istniejąca ścieżka wokół stawu i zbudowany zostanie zjazd dla osób niepełnosprawnych.

- Zmiany będą widoczne również na naszej wyspie. Wyburzony został stary amfiteatr a na jego miejscu powstaje już fundament pod nowy amfiteatr. Powstaną ścieżki edukacyjne i infrastruktura umożliwiająca wypoczynek i podziwianie natury. Nowym elementem, a z czasem pewnie też charakterystycznym wyróżnikiem Namysłowa, będzie wieża widokowa, która stanie na drugiej wyspie - dodaje Bartłomiej Stawiarski.

W ramach projektu na pierwszej wyspie zbudowane zostanie audytorium wraz z zadaszonym amfiteatrem oraz infrastruktura towarzysząca. Istniejące alejki zostaną wyremontowane. Pomiędzy pierwszą a drugą wyspą wyremontowany zostanie istniejący most.

Na drugiej wyspie zbudowany zostanie pomost widokowy oraz wieża obserwacyjna o wysokości około 12 metrów ponad poziomem terenu wyspy. Wieża zostanie wyposażona w lunety umożliwiające obserwacje pobliskiej przyrody.

Również przy drugiej wyspie zlokalizowany zostanie brzeg widokowy z widokiem na główny ciek rzeki Widawy i jej przeciwległy brzeg, z ulokowanymi miejscami do siedzenia. Powstaną także tablice i gabloty edukacyjne. Dodatkowo na wyspach powstaną ścieżki edukacyjne.

Co więcej, w ramach projektu powstaną dwie stacje meteo – pierwsza przy wieży widokowej a druga w pobliżu stawu miejskiego, które będą monitorowały warunki pogodowe, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, temperaturę wody z wyświetlaniem wyników w czasie rzeczywistym oraz na stronie Urzędu Miejskiego w Namysłowie.

- Oba te tereny – park i okolice stawu przy ulicy Mariańskiej oraz wyspa stworzą nowoczesny kompleks zarówno ochrony przyrody jak i "sfer oddechu" i odpoczynku i dla mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy z pewnością potraktują nasze zrewitalizowane obszary jako atrakcję turystyczną - puentuje włodarz Namysłowa.

Całkowita wartość zadania opiewa na kwotę 10,8 miliona złotych, a otrzymane dofinansowanie wynosi 2,5 miliona złotych. Projekt dofinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020. Wykonawcą zadania jest firma Himmel i Papesch Opole sp. z o.o. z Opola.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na namyslow.naszemiasto.pl Nasze Miasto