Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarne chmury nad Namysłowskim Centrum Zdrowia. Najwyższa Izba Kontroli ujawniła liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitala

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Raport NIK ujawnia liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu namysłowskiego szpitala.
Raport NIK ujawnia liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu namysłowskiego szpitala. Namysłowskie Centrum Zdrowia
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała obszerny raport, w którym stwierdziła szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu namysłowskiego szpitala. Dotyczą one m. in. braku zapewnienia ciągłości wynagrodzeń dla pracowników, utraty pieniędzy z NFZ wynikające z niegospodarności czy wydawania środków finansowych na niepotrzebny sprzęt, który po kilkunastu miesiącach został sprzedany znacznie poniżej swojej wartości. Dodatkowo 29 czerwca podczas Sesji Rady Powiatu, Agnieszka Kruk (prezes NCZ) poinformowała, że wypowiedzenia z pracy złożyło 6 anestezjologów oraz 3 lekarzy.

Okres objęty kontrolą NIK to czas od 1 stycznia 2018 roku do 30 czerwca 2021 roku, wykorzystując oczywiście dowody zgromadzone również przed i po tym okresie czasu.

Raport NIK informuje o szeregu nieprawidłowości, których dopuściła się namysłowska placówka. Najpoważniejsze z nich wyszczególnione są już na początku raportu, gdzie znajdziemy ogólną ocenę kontrolowanej działalności. W dalszej części każdy zarzut jest dokładnie opisany oraz poparty licznymi wypowiedziami zainteresowanych w tej sprawie.

Do najpoważniejszych nieprawidłowości, które wynikają z kontroli należy:

  • niezapewnienie prawidłowego świadczenia usług zarządzania Namysłowskiego Centrum Zdrowia osobom wchodzącym w skład Zarządu Spółki (tzw. "złoty spadochron" dla byłego prezesa Krzysztofa Kuchczyńskiego, który pomimo tego, że został odwołany to na jego konto co miesiąc i tak ma wpływać równowartość prezesowskiego wynagrodzenia)

- Pomimo wprowadzenia w Spółce w 2017 roku wymogu zawarcia z członkiem tego organu umowy o świadczenie usług zarządzania, nie zostały podjęte czynności zapewniające zastąpienie zawartej w 2015 roku z prezesem Zarządu Spółki umowy o pracę umową o świadczenie ww. usług, przed datą osiągnięcia przez tą osobę wieku uprawniającego do przedemerytalnej ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy. W konsekwencji Spółka, prowadząca w okresie objętym kontrolą działalność gospodarczą ze stratą zobowiązana była do ponoszenia dodatkowych, niegospodarnych zdaniem NIK, wydatków - czytamy w raporcie NIK.

  • wygaśnięcia umów zawartych z lekarzami świadczącymi usługi zdrowotne, w wyniku działań podjętych przez Zarząd Spółki (rozwiązanie umów z lekarzami, które kosztowało szpital ponad 1,5 miliona złotych, pierwotnie przekaz był taki, że to lekarze nie chcieli pracować)

- Te działania miały negatywny wpływ zarówno na możliwość wykonania decyzji Wojewody Opolskiego dotyczącej zabezpieczenia wymaganej liczby łóżek dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, jak również zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej i uzyskiwania na podstawie umów zawartych z Opolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, przychodów z prowadzenia takiej działalności - informuje Najwyższa Izba Kontroli

  • nabywania składników majątku trwałego w latach 2018-2021(I połowa) poprzez dokonywanie zakupów oraz otrzymywania darowizn

- Namysłowskie Centrum Zdrowia dysponowało także sprzętem przekazanym na podstawie umów użyczenia. Stwierdzone zostały jednak przypadki braku okresowego wykorzystania pozyskanego od osób trzecich majątku, co stanowiło naruszenie umów zawieranych z tymi podmiotami - przekazuje najwyższy organ kontroli RP.

Pozostałe nieprawidłowości, które NIK opublikował w swoim raporcie to:

  • naruszenie przepisów dotyczących obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez osoby pełniące funkcję Prezesa Zarządu
  • naruszenie obowiązujących w Spółce regulacji dotyczących udzielania zamówień publicznych przy zleceniu obsługi prawnej przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
  • dokonanie zapłaty wynagrodzenia podmiotowi świadczącemu usługi transportu personelu medycznego w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, pomimo braku wykonania przez ten podmiot niektórych obowiązków określonych w umowie zawartej ze Spółką
  • zaniechanie podjęcia działań ograniczających ryzyko sprzedaży jednego z pojazdów należących do NCZ, na niekorzystnych dla Spółki warunkach (sprzedaż ambulansu po kilkunastu miesiącach od zakupu za znacznie niższą cenę, niż pojazd był aktualnie warty)

To główne nieprawidłowości, które w swoim kilkudziesięciu stronnicowym raporcie opublikował NIK. Dodatkowo podczas Sesji Rady Powiatu (29.06), Anna Kruk - prezes namysłowskiego szpitala, poinformowała, że wypowiedzenia z pracy złożyło aż 9 pracowników (6 anestezjologów oraz 3 lekarzy). Jakby tego było mało, Radny Powiatu Namysłowskiego - Krzysztof Szyndlarewicz, poinformował o trwających dwóch postępowaniach prowadzonych przez policję opolską w sprawie ewentualnych działań korupcyjnych w namysłowskim szpitalu.

Najwyższa Izba Kontroli zajęła się również Powiatem Namysłowskim, który w okresie objętym kontrolą pozostawał akcjonariuszem, a następnie nawet udziałowcem spółki działającej pod firmą Namysłowskie Centrum Zdrowia Spółka Akcyjna, która 4 stycznia 2020 roku została przekształcona w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Już na początku równie obszernego raportu dowiadujemy się, że:

W Starostwie nie przyjęto pisemnej procedury określającej zasady sprawowania nadzoru właścicielskiego nad Spółką, jak również nie przypisano zadań w tym zakresie komórkom organizacyjnym Starostwa ani pracownikom.

Ponadto członkowie Zarządu Powiatu uczestniczyli w zwyczajnych zgromadzeniach akcjonariuszy oraz zgromadzeniach wspólników, które były zwoływane chociażby w celu zatwierdzenia sprawozdań finansowych, sprawozdaniach z działalności zarządu czy zebraniach udzielenia absolutorium członkom organów Spółki.

Dokumenty podlegające ocenie akcjonariuszy i wspólników stanowiły przedmiot analiz dokonywanych przez członków Zarządu Powiatu, a w zakresie finansowym przez Skarbnika Powiatu. Nadzór ten zdaniem NIK nie był jednak w pełni skuteczny w zakresie zapewnienia stosowania w Spółce zasad wynagradzania członków organu zarządzającego.

W tym zakresie NIK stwierdził, że nieprawidłowości wynikają z:

  • nieegzekwowania od kandydatów na członków rady nadzorczej oświadczeń o przyjęciu obowiązku kształtowania wynagrodzeń członków organu zarządzającego zgodnie z ustawą o wynagrodzeniach w spółkach
  • zaniechania zasad przyznawania członkom zarządu urządzeń technicznych oraz zasobów stanowiących mienie spółki
  • niezapewnienia uwzględnienia ograniczeń wynikających z ustaw okołobudżetowych na lata 2018-2020 przy ustaleniu wynagrodzeń członków organu zarządzającego
  • zaniechania publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej uchwał zgromadzenia akcjonariuszy

Pozostałe nieprawidłowości dotyczą m. in. przekroczenia limitu obligującego do podjęcia uchwały w sprawie dalszego istnienia Spółki czy naruszenia przepisów w kwestii udzielenia Spółce poręczenia zobowiązań.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na namyslow.naszemiasto.pl Nasze Miasto