Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich z nowymi zasadami. Stadiony w Nysie i Prudniku będą remontowane

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
50 opolskich szkółek piłkarskich otrzyma finansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W ramach Polskiego Ładu za blisko 40 milionów złotych zostaną wyremontowane stadiony w Nysie i Prudniku. W środę (1.06) na stadionie Polonii Nysa minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk i prezes PZPN Cezary Kulesza przedstawiali pomysły na popularyzację piłki nożnej wśród najmłodszych.

Od 2020 roku funkcjonuje Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Jego celem jest podwyższenie jakości szkolenia prowadzonego w szkółkach. Niestety w minionym roku zauważono wyraźny spadek uczestników.

– Wymagania były bardzo wyśrubowane, w związku z czym liczba zainteresowanych podmiotów malała – tłumaczył minister Kamil Bortniczuk.

Aby upowszechnić program i zachęcić jak największą liczbę szkółek, a jednocześnie utrzymać jakość, do programu wprowadzono dodatkową, najniższą kategorię.

– Utrzymaliśmy to, co było dotychczas, czyli certyfikaty złoty, srebrny i brązowy, które wymagają spełnienia dość wyśrubowanych wymagań., ale poza tymi trzema gwiazdkami wprowadziliśmy taki typowo początkowy poziom certyfikacji, to jest gwiazdka zielona, w ramach której niemalże każda szkółka, która napisała do nas wniosek i zobligowała się do trzymania pewnego wymaganego poziomu takie wsparcie otrzyma – zapewniał minister.

Pieniądze mogą być przeznaczone na wynagrodzenia i szkolenia trenerów. Ma to zapewnić podnoszenie poziomu szkolenia młodych piłkarzy. Ponadto kadra szkółek będzie mogła otrzymać wsparcie merytoryczne w postaci wizyt studyjnych oraz krajowych i regionalnych konferencji trenerskich.

Rok temu w programie uczestniczyło 250 szkółek. W tym roku ta liczba wzrosła do 1178, z czego 70 proc. uczestników otrzymało certyfikaty zielonej gwiazdki. Około 50 zakwalifikowanych szkółek działa na terenie Opolszczyzny. W sumie wsparciem ma być objęte 70 tys. polskich dzieci.

Prezes PZPN Cezary Kulesza podkreślał, że takie wsparcie jest bardzo potrzebne dla szkolenia młodych adeptów piłki nożnej.

– Pieniądze w małych miejscowościach, w małych klubach będą potrzebne – nie miała wątpliwości prezes Kulesza.

Wśród klubów, które sięgnęły po wsparcie rządowe jest KS Polonia Głubczyce. Prezes klubu Marek Curyło pochwalił swój klub mówiąc, że udało się reaktywować wszystkie grupy młodzieżowe, od żaka po orlika, w których w sumie trenuje około 120 młodych zawodników.

– Widzimy zainteresowanie i zapotrzebowanie na taką ofertę sportową. Chociaż w Głubczycach musimy rywalizować z badmintonem i teakwondo, to wśród najmłodszych piłka nożna jest królową sportu. Tam każdy chciałby być Lewandowskim – mówił prezes głubczyckiej Polonii. – Piramidę budujemy od dołu, aby w perspektywie czasu wzmacniać piłkę seniorską. Dlatego w przyszłym roku chcemy starać się o brązowy certyfikat, gdzie środki są jeszcze większe.

Dotychczas klub z Głubczyc musiał szukać pieniędzy na opłacenie kadry u sponsorów i w samorządzie. Teraz te pieniądze będą mogły być spożytkowane na inne klubowe cele.

Podczas konferencji poinformowano również o planach remontu stadionu trzecioligowej Polonii Nysa. Na ten cel przeznaczono 22,5 mln złotych z Polskiego Ładu.

– Jak widzimy, obiekt wymaga gruntownego remontu. Myślę, że za około dwa lata będzie to miejsce nie do poznania. - Bortniczuk.

W planach jest budowa nowej trybuny i remont tych istniejących, wymiana murawy, budowa infrastruktury lekkoatletycznej, nowej bieżni i oświetlenia, zadaszenie trybun i wymiana zaplecza.

– To będzie nowoczesny stadion na miarę XXI wieku – komentował burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. – Za rok, dwa lub trzy liczymy na awans do kolejnej, wyższej klasy rozgrywkowej.

Podobne działania remontowe będą prowadzone również w Prudniku. Tam z Polskiego Ładu na przebudowę stadionu zostanie przeznaczone około 16 mln złotych w pierwszym etapie prac. Początkowo zostanie wymieniona murawa, urządzenia lekkoatletyczne i trybuny. W drugim etapie powstaną nowe boiska treningowe i nowy budynek klubowy.

– Żyjemy w takich czasach, w których bez dobrze zagospodarowanej, nowoczesnej i atrakcyjnej infrastruktury sportowej na 100 proc. nie uda nam się wyciągnąć dzieci sprzed komputerów, tabletów i telefonów. To nie jest tak, że od razu będzie to sukces, ale jest to warunek niezbędny, aby ten sukces osiągnąć – przekonywał minister Bortniczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na namyslow.naszemiasto.pl Nasze Miasto