Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj postać wybitnego geografa Ferdinanda Richthofena

Krzysztof Strauchmann
Richthofen opracował też podstawy geomorfologii.
Richthofen opracował też podstawy geomorfologii. Archiwum
Czy chcesz się dowiedzieć, co łączy Pokój z jedwabnym szlakiem z Europy do Chin? Jeśli tak, przyjdź w najbliższą środę 15 listopada o godzinie 17 do domu kultury w Pokoju na spotkanie organizowane przez miejscowe gimnazjum oraz Stowarzyszenie Pokój.

- Określenie „Jedwabny Szlak” wymyślił w XIX wieku Ferdinand von Richthofen, wybitny niemiecki geograf, który urodził się w Pokoju. Tu także znajduje się jego pomnik - mówi Elżbieta Gosławska, autorka publikacji o Richthofenie i prelekcji, która zostanie wygłoszona w najbliższą środę.

Konferencja będzie też miała współczesne akcenty. Dwoje archeologów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - dr Martyna Andrzejak oraz dr Kasper Hanus opowiedzą o współczesnych badaniach Jedwabnego Szlaku, w których wykorzystuje się najnowocześniejsze technologię - fotografię kosmiczną.

Ferdinand von Richthofen miał bardzo barwny życiorys i szkoda, że jest postacią zapomnianą.
- Urodził się 5 maja 1833 roku w Carlsruhe (Pokój) , skąd pochodziła jego matka z domu von Kulisch - opowiada Elżbieta Gosławska. - Chłopiec został ochrzczony w miejscowym kościele ewangelickim księżnej Zofii w obrządku protestanckim. Wychowano go jednak po katolicku.

Młody Ferdinand studiował nauki przyrodnicze na uniwersytecie we Wrocławiu i w Berlinie. W 1856 roku zaczął pracować jako geolog w Cesarskim Instytucie Geologicznym w Wiedniu. Od 1860 roku podróżował po krajach Azji Wschodniej jako członek pruskiej misji handlowo - dyplomatycznej.

Wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w czasach gorączki złota pracował dla amerykańskiego przemysłu wydobywczego i pisał artykuły do niemieckich gazet. W ciągu kolejnych lat kilkukrotnie odwiedził Chiny, zbierając mnóstwo materiałów o ich geografii.

Jest autorem pierwszej europejskiej monografii o Chinach, która liczy aż 5 tomów. Opracował też bardzo szczegółowy atlas geograficzny Chin. Jego imię noszą góry w Chinach i szczyt w Górach Skalistych.

Zobacz też: Opolskie Info [10.11.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na namyslow.naszemiasto.pl Nasze Miasto