Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 600 milionów złotych dostali opolscy przedsiębiorcy z Unii Europejskiej. A na tym nie koniec

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Województwo opolskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, miało przyznane blisko 950 mln euro. Z tej puli na wsparcie przedsiębiorstw zarezerwowano ponad 160 mln euro.
Województwo opolskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, miało przyznane blisko 950 mln euro. Z tej puli na wsparcie przedsiębiorstw zarezerwowano ponad 160 mln euro. pixabay.com
Chodzi o dotacje, przyznawane opolskim firmom w latach 2014-2020. Ogólna wartość projektów, które realizują lub zrealizowali opolscy przedsiębiorcy z unijnym wsparciem przekroczyła miliard złotych.

- Do końca 2021 roku przeprowadziliśmy 29 naborów, w ramach których podpisane zostały 483 umowy na dofinansowanie – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Wsparcie przyznane na realizację tych umów wynosi ponad 617 milionów złotych. Z tego na konta przedsiębiorców trafiło już ponad 571 mln złotych.

Unijne dotacje przyznawane były w latach 2014-2020. Przedsiębiorcy mogli wykorzystać je m.in. na innowacje, wprowadzanie nowinek teleinformatycznych, poprawę efektywności energetycznej, czy promocję nowych usług i produktów zarówno w kraju, jak i za granicą.

W ubiegłym roku OCRG przeprowadziło ostatni nabór w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Przedsiębiorcy z regionu mogli wówczas starać się o wsparcie na wprowadzanie nowinek teleinformatycznych.

– Wpłynęło 107 wniosków, a firmy starają się o prawie 29 mln złotych dotacji. Planujemy rozstrzygnąć ten nabór do kwietnia tego roku – wyjaśnia Tomasz Hanzel. - W ramach innych, wcześniej rozstrzygniętych naborów w 2021 roku, podpisaliśmy natomiast umowy na dofinansowanie warte prawie 28 mln złotych.

Przedsiębiorcy mogli też skorzystać z unijnych pożyczek, których zaletą jest brak prowizji i opłat. OCRG udzieliło ich ponad tysiąc na łączną kwotę przekraczającą 222 mln złotych. Pieniądze te można wykorzystać m.in. na wdrożenie innowacji (produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych) czy inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny.

- W związku z pandemią COVID-19 mieliśmy też pożyczki na wsparcie utrzymania płynności finansowej wprowadzone w maju 2020 roku – wyjaśnia dyrektor OCRG. – Fundacja Rozwoju Śląska oraz Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju, gdzie można było się o nie ubiegać, przyznały ich w sumie 289 na łączną kwotę ponad 54 mln złotych.

Województwo opolskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, miało przyznane blisko 950 mln euro. Z tej puli na wsparcie przedsiębiorstw zarezerwowano ponad 160 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blisko 600 milionów złotych dostali opolscy przedsiębiorcy z Unii Europejskiej. A na tym nie koniec - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na namyslow.naszemiasto.pl Nasze Miasto