MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te zawody są najbardziej poszukiwane w województwie opolskim. Osoby z tym fachem mają największe szanse na znalezienie dobrej pracy

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Już po raz kolejny opracowany został Barometr zawodów, czyli jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach w Polsce, z podziałem na poszczególne województwa, a także powiaty. Warto sprawdzić, jakie zawody będą poszukiwane na Opolszczyźnie.
Już po raz kolejny opracowany został Barometr zawodów, czyli jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach w Polsce, z podziałem na poszczególne województwa, a także powiaty. Warto sprawdzić, jakie zawody będą poszukiwane na Opolszczyźnie. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski/Polska Press
Już po raz kolejny opracowany został Barometr Zawodów. Jest to prognoza sytuacji w zawodach w Polsce, z podziałem na poszczególne województwa, a także powiaty.

- Na Opolszczyźnie, jak w soczewce, widać problemy związane z deficytem zawodów w całej Polsce – mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Popyt na pracę stymulowany jest, także na Opolszczyźnie, przez inwestycje. W roku 2023 planowane są kolejne, co może mieć dalszy wpływ na deficyty zawodów. Dodatkowym czynnikiem determinującym problemy z pozyskaniem pracowników jest sytuacja demograficzna regionu. Jest to przede wszystkim ogólny spadek liczby ludności oraz zmiany struktury ekonomicznych grup wieku. W województwie opolskim, podobnie jak w całej Polsce, występuje zjawisko postępującego starzenia się społeczeństwa.

W szczególności coraz mniej korzystne jest zjawisko zmniejszania się liczby osób w wieku produkcyjnym (z poziomu 60,4% odnotowanego w 2020 roku) do 59,9% (w 2021 roku), przy jednoczesnym zwiększaniu się ludności w wieku poprodukcyjnym w tym samym okresie z 23% na 23,5%. W regionie istotny jest również odpływ siły roboczej na rynki zachodnie a także migracje do sąsiednich aglomeracji – co widać też w innych województwach „ściany zachodniej”.

Jakich zawodów brakuje?

– Standardowo, jak w całym kraju: zawodów związanych z ochroną zdrowia, branżą budowlaną, transportem, nauczycieli różnych specjalizacji, a także programistów, pracowników socjalnych – wymienia Paulina Laskowska z Obserwatorium Rynku Pracy WUP w Opolu. - Porównując prognozy liczby zawodów deficytowych rok do roku, liczba ich zwiększyła się z 44 do 48. W kategorii deficytu pojawiły się dodatkowe trzy grupy nauczycieli – poza nauczycielami przedmiotów zawodowych są to nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących i nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

W dalszym ciągu prognozowane są silne deficyty niemal we wszystkich zawodach z branży budowlanej. Eksperci wskazują kilka istotnych przyczyn deficytów w branży budowlanej: aby poradzić sobie z brakiem pracowników, w latach poprzednich oferty pracy kierowane były w znacznej mierze do cudzoziemców, szczególnie obywateli Ukrainy. Zawody z tzw. „budowlanki” zdominowane są przez mężczyzn, w związku z powyższym wybuch wojny w Ukrainie spowodował duży odpływ siły roboczej i brak napływu nowych pracowników ze względu na zakaz wyjazdu z Ukrainy mężczyzn w wieku poborowym.

Grafiki, będące uzupełnieniem tekstu, ukazują tylko zawody deficytowe, ale w opracowaniu znalazły się również zawody będące w równowadze, a także zawody, w których jest nadwyżka poszukujących pracy.

Wśród tych pierwszych, czyli takich, w których podaż równa się popytowi, w województwie opolskim są np. lekarze dentyści, logopedzi, lekarze weterynarii, floryści, kierownicy np.: ds. logistyki czy produkcji, architekci, także krajobrazu, specjaliści od PR, zaopatrzeniowcy.

Pełną listę, która jest długa, można znaleźć na stronie https://barometrzawodow.pl/ - wpisując w generatorze nazwę naszego województwa, jest też możliwość sprawdzenia poszczególnych powiatów. Warto się zaznajomić z tą listą, bo jest na niej sporo zawodów „modnych”, a – jak się okazuje – wcale nie dających gwarancji, że pracodawca będzie się o osoby z takim wykształceniem „bił”.

I wreszcie – na liście zawodów w nadwyżce możemy znaleźć filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców oraz ekonomistów, którzy jako zawód nadwyżkowy występują już od lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na namyslow.naszemiasto.pl Nasze Miasto