Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmieniało się Opole. Zobacz 14 najciekawszych zdjęć Opola z czasów PRL

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Stacja Polmozbytu na ulicy Oleskiej, z której pomocy przez wiele lat korzystali kierowcy. Dziś w tym miejscu stoją pawilony handlowe. Budynek Polmozbytu zburzono w 2010 roku.
Stacja Polmozbytu na ulicy Oleskiej, z której pomocy przez wiele lat korzystali kierowcy. Dziś w tym miejscu stoją pawilony handlowe. Budynek Polmozbytu zburzono w 2010 roku. Archiwum Artura Janowskiego
Stworzenie placu Wolności w Opolu było pomysłem Karola „Papy" Musioła - wyjaśnia Artur Janowski, znawca historii Opola. Dla opolan w czasach PRL-u to ten plac w centrum miasta był głównym miejscem spotkań i zabawy. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia Opola z lat PRL-u.

Artur Janowski był przez wiele lat dziennikarzem „Nowej Trybuny Opolskiej", jest znawcą i miłośnikiem historii Opola, a także kolekcjonerem zdjęć dawnego Opola.

W swojej kolekcji ma wiele niesamowitych zdjęć miasta z lat PRL-u.

Choćby zdjęcia placu Wolności z 1963 roku.

- Stworzenie placu Wolności było pomysłem Karola „Papy" Musioła. Dla ówczesnych opolan to ten plac był głównym miejscem spotkań i zabawy - mówi Artur Janowski.

Na zdjęciach z jego kolekcji można też zobaczyć Stację Polmozbytu na ulicy Oleskiej, z której pomocy przez wiele lat korzystali kierowcy. Dziś w tym miejscu stoją pawilony handlowe. Budynek Polmozbytu zburzono w 2010 roku.

- Plac Lenina to obecny plac Teatralny. Dopiero w 1983 roku w tym miejscu uruchomiono dom handlowy Opolanin. Wcześniej był to zielony teren pełen huśtawek i ławek - opowiada Artur Janowski.

Historią jest już kino Kraków na ulicy Katowickiej. Uruchomiono je w 1963 roku, a pierwszym wyświetlonym filmem był kryminał „Zbrodniarz i panna" ze Zbigniewem Cybulskim. Teraz w tym miejscu stoi nowy budynek.

Opolskie rondo, czyli plac Konstytucji, to w latach PRL-u było największe rondo w mieście, na którym przez krótki czas stał samolot Lim 2.

Innym miejsce, które bardzo mocno się zmieniło, jest Młynówka i Most Zamkowy.

- Niektórzy mogą mieć problemy z rozpoznaniem tego miejsca, bo kilkadziesiąt lat temu było pełne drzew. Za to most wtedy i dziś czekał na przebudowę - mówi Artur Janowski.

Ulica Krakowska słynęła z Delikatesów. Wówczas głównym deptakiem Opola jeździły samochody, a Delikatesy były najlepiej zaopatrzonym sklepem w mieście.

Również przez opolski Rynek przejeżdżały kiedyś miejskie autobusy.

- Na archiwalnym zdjęciu można obejrzeć nieistniejące sklepy Dorotka i Papyrus, które wspominają często starsi opolanie - mówi Artur Janowski.

Hala Okrąglak została oddana do użytku w 1968 roku, a tuż obok stoi Cieplak. Dzisiaj oba budynki są już zmodernizowane.

Na zdjęciach jest też stary amfiteatr, który po raz pierwszy gościł festiwal w czerwcu 1963 roku, a potem pod koniec lat 70 zyskał dach nad sceną, a następnie zaplecze. Teraz stoi tam Narodowe Centrum Polskiej Piosenki.

Jest też fotografia stadionu Odry Opole jeszcze przed budowę betonowej trybuny od strony ulicy Kusocińskiego. Przed laty obiekt był często wykorzystywany na miejskie uroczystości. Odbywały się na nim m.in. dożynki.

Zobacz 14 najciekawszych zdjęć Opola z czasów PRL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto